Vyvracíme časté mýty zákazníků o šetření energiemi 2.díl

Mýty o vaření na plynu

Je ekonomické dávat malý hrnec na velký hořák
Logika za tímto tvrzením se může zdát neprůstřelná. Menší objem vody se díky většímu plamenu rychleji dostane do bodu varu. Což je sice pravda, pravdou také je ale to, že po stranách malého hrnce uniká zbytečné množství tepla, které maximálně vyhřeje kuchyň. Objem hrnce nebo pánvičky by měl být vždy úměrný velikosti hořáku.

Ohřev jídla na plynu je levnější
Vaření na plynu je sice výhodnější. U plynových hořáků nemusíte čekat, až se vám zahřeje plotýnka. Pokud ovšem jídlo pouze ohříváte, je výhodnější využít například mikrovlnou troubu.

Mýty o změně dodavatele

Změnou dodavatele plynu ušetříte minimálně
Toto tvrzení platí pouze pro dodavatele elektřiny. Pokud topíte a zároveň vaříte na plynu, roční úspora může dosahovat až několik tisíc korun.

Od podepsané nevýhodné smlouvy nelze jednoduše odstoupit
Dobám, kdy podomní obchodníci ve velkém brázdili česká města, již pomalu odzvonilo. Nevýhodnou smlouvu ale uzavřete i dnes. Pokud se tak stane, můžete od ní podle občanského zákoníku odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu. A navíc, podle zákona o energiích, můžete od smlouvy odstoupit do 15 dnů od zahájení dodávek. Bez pokut.

Pokud už máte platnou smlouvu delší čas a chcete od ní odstoupit, využijte služeb energetického poradce. Ten vás po udělení plné moci z nevýhodné smlouvy vyváže.

Hromadné výběrové řízení je podvod na lidi
To také není pravda. Díky hromadnému výběrovému řízení vystupují domácnosti jako velkoodběratel, a velké plynárenské společnosti jim proto nabízí podpultové ceny a nadstandardní služby. V současnosti je to vůbec nejefektivnější způsob, jak co nejvíce snížit cenu dodávek plynu.