Vyvracíme časté mýty zákazníků o šetření energiemi 1.díl

Mezi lidmi se často šíří řada polopravd a omylů o šetření energiemi. Konkrétně plynem. Dnes vám vyvrátíme a vysvětlíme si nejčastější mýty o topení a úspoře na plynu.

Pokud topíte a vaříte na plynu, jistě vás budou zajímat způsoby, jak lze ušetřit nějakou tu korunu na pravidelných fakturách za energie. Některé “ověřené způsoby našich babiček”, ale mohou naopak paradoxně vést k vyšší spotřebě.

Mýty o vytápění

Snížením teploty moc neušetříte
To není tak docela pravda. Podle the World Health Organization je optimální teplota v domácnosti 21 stupňů (záleží na pokoji). Pokud ovšem jednoduše celoročně snížíme teplotu o jeden stupeň, očekávaná úspora může být až 10 %.

Většina tepla uniká okny
Toto ve většině případů nemusí být pravda. Záleží zde na mnoha faktorech, ale u některých budov dochází až 35% ztrátě tepla skrz neizolované stěny. Zatímco okny se ztrácí pouze 10 %.

Po zimě se musí vypustit voda z radiátorů
Radiátory, alespoň ty novější, se vyrábí z extrémně odolných materiálů a jsou designovány, aby zachovávaly těsnost, i když jsou napuštěny vodou. Vypuštěním vody z radiátoru může dojít k oxidaci a následné korozi. Když je pak zase napustíte, voda se dostane do prasklin, kde dále přispívá ke korozi.

Při odchodu z domu vypněte topení
Zde záleží na tom, jak dobře máte izolovaný byt nebo dům. Pokud vám uniká jen minimální množství tepla, můžete mít topení vypnuté, když nejste doma nebo dokonce i v noci. V opačném případě je výhodnější udržovat v domě konstantní teplotu. Je to levnější, než denně vytápět zcela vychladlou domácnost.