Dodavatelé zemního plynu mají mezi lidmi velmi špatnou reputaci. Mohou za to především podomní obchodníci, kteří ve velkém využívali nekalé praktiky a uzavírali nevýhodné a nevypověditelné smlouvy. V dnešním článku se podíváme na to, jak se před takovými taktikami účinně bránit a na co si dát pozor.
Naletět podomním obchodníkům vás může vyjít velmi draho. Už jen vyvázat se z nevýhodné smlouvy je velmi komplikovaná záležitost, která se bez vysokých sankcí pravděpodobně neobejde. I v tomto případě platí, že prevence je nejlepší řešení. Výhodnější je podvodníkům nenaletět a smlouvu nepodepsat v první řadě.
Kontrolujte totožnost
Jakmile se před vašimi dveřmi objeví člověk, který tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ, pravděpodobně lže. Státní zaměstnanci v úřadech nechodí po domácnostech a nekontrolují faktury nebo neprodávají levnější energie. Stejná situace je i se zástupci distribučních společností. Tito pracovnici kontrolují měřidla, ale už nemají v popisu práce nabízet levnější plyn. Vždy chtějte vědět, s kým mluvíte a proč je u vás.
Nepodepisujte smlouvy, kterým nerozumíte
Nepodepisujte dokumenty, které jste si nepřečetli nebo kterým nerozumíte i když Vám podomní prodejce říká opak. Nebojte se na cokoliv zeptat. Smlouvy a plné moci podepisujte, až jste si jisti, že jste vše pochopili a se vším souhlasíte. Toto pravidlo platí nejen pro změnu dodavatele zemního plynu. Spolupracujte s ověřenými společnosti. Standrardně probíhá kontakt po telefonu a podklady vozí až kurýři. Toto je správná cesta k podpisu.
Spolupracujte s odborníky
Neodkládejte změnu nevýhodné smlouvy donekonečna. Nyní to jde změnit a najít optimálního dodavatele. Nejste spokojeni s cenami plynu nebo službami? Buďte aktivní. Kontaktujte energetického poradce, který vám pomůže vybrat levnějšího dodavatele, vypovědět starou smlouvu a uzavřít smlouvu novou. V IQ Tender jdeme ještě dál. Našim klientům poskytujeme bezplatné poradenství po celou dobu spolupráce, a to včetně komunikace s dodavateli nebo obchodně-technickou podporu.